Leskovac Vesti

Porodilište u Leskovcu dobilo aparat za proveru sluha kod beba

Posetom Opštoj bolnici u Leskovcu uspešno se nastavlja nova humanitarna akcija „Blic fondacije“ – “Srce za decu”, čiji je cilj da se svim porodilištima u Srbiji obezbede aparati za rano dijagnostikovanje eventualnog oštećenja sluha kod novorođenčadi. Pokrovitelj akcije je Ministarstvo zdravlja, a medijski partner je RTS.

Odeljenju neonatologije danas je uručen 14-ti skrining aparat za otkrivanje oštećenja sluha kod beba u okviru akcije. Od danas svakoj bebi koja se rodi u porodilištu u Leskovcu biće proveren sluh. Šefu Odeljenja neonatologije u Leskovcu, dr Mariani Nikolić- Pavlović, donaciju je uručila naša poznata televizijska voditeljka „Radio televizije Srbije“ Ivona Pantelić.

Urucenje aparata za skrining sluha kod beba 01
Velimir Perović, urednik akcije „Blic fondacije“ i Ivona Pantelić, novinarka RTS-a

Ivona Pantelić je tim povodom rekla: „Radio televizija Srbije svim kapacitetima podrţava akciju Blic fondacije Srce za decu, da se porodilištima u Srbiji obezbede aparati za proveru sluha kod beba. Ne sme se više dozvoliti da iz naših porodilišta izlaze bebe koje su rođene sa oštećenim sluhom, a da to lekari i roditelji otkriju tek posle godinu i više dana od rođenja deteta. Akcija Srce za decu je od izuzetnog značaja za zdravlje naše dece i zato očekujem da će svako od nas poslati bar po jedan sms na humanitarni broj 2552 i tako pomoći nabavku aparata za svih 56 porodilišta u Srbiji. Humanost nas uči ljubavi, solidarnosti, patriotizmu… Hajde da zajedno pomognemo da oko 300 dece koliko se godišnje u Srbiji rodi sa oštećenim sluhom mogu da imaju srećno odrastanje, da pravilno razviju govor, da se školuju, i da taj hendikep potpuno pobede. Zato je veoma bitno da se skrining sluha obavi odmah po rođenju, a da se sa lečenjem krene već od petog šestog meseca ţivota, što do sada nije bio slučaj“.

Urucenje aparata za skrining sluha kod beba 02
Skrinig sluha kod beba

U Srbiji se godišnje rodi oko 60.000 beba. Statistike su frapantne i pokazuju da se trajna nagluvost i gluvoća na uzorku od 1.000 novorođenih beba pojavljuje kod troje do petoro dece. Medicinski posmatrano, kod dece kod kojih je nagluvost dijagnostikovana i rehabilitacija započeta pre navršenih šest meseci ţivota, dolazi do znatno boljeg i brţeg razvoja govora u odnosu na decu kod kojih je nagluvost otkrivena i rehabilitacija započeta kasnije.

Šef Odeljenja neonatologije u Leskovcu, dr Mariana Nikolić – Pavlović se zahvalila na donaciji i istakla sledeće: „Skrining sluha novorođenčadi se već odavno radi u mnogim zemljama u svetu. Koliko je vaţno rano otkrivanje urođenog oštećenja sluha govori podatak da u proseku 1-3 na 1.000 novorođenih beba ima ovaj problem. Rana dijagnoza omogućava ranu rehabilitaciju, a samim tim i veći uspeh u lečenju. Najoptimalnije vreme za početak lečenja je od šestog meseca, a kod nas se, na ţalost, kod većine dece ovaj problem dijagnostikuje tek oko druge godine ţivota. Ovaj preventivni pregled ima za cilj otkrivanje oštećenja kod tek rođenih beba, pravovremenu dijagnozu i lečenje a sve u cilju normalnog i pravilnog razvoja te dece. Tačnost skrininga je skoro stoprocentna, metoda je bezbolna, jednostavna i bez rizika po zdravlje dece. Zahvaljujući akciji „Blic fondacije“ „Srce za decu“ koja se sprovodi pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravlja od danas će se u leskovačkom porodilištu, gde se godišnje rodi oko 1.600 beba raditi ovaj skrining. Hvala vam u ime svih beba, njihovih roditelja i nas zaposlenih što ste nam ovim lepim gestom omogućili da idemo u korak sa vremenom i pratimo savremenen trendove“, istakla je dr Mariana Nikolić – Pavlović.

Urucenje aparata za skrining sluha kod beba 05
Šef Odeljenja neonatologije u Leskovcu, dr Mariana Nikolić – Pavlović

Ranu dijagnostiku nagluvosti u današnje vreme moguće je ustanoviti već u porodilištu primenom skrining testova – upotrebom portabilnih elektronskih instrumenata. Skrining sluha sve novorođene dece je jednostavna metoda, bez rizika po zdravlje deteta. Primenom ove metode jasno se povećavaju kvalitet ţivota i mogućnost za socijalni razvoj deteta.

Urucenje aparata za skrining sluha kod beba 03
Velimir Perović, urednik akcije „Blic fondacije“ i Ivona Pantelić, novinarka RTS-a

Tokom posete Opštoj bolnici u Leskovcu, Velimir Perović, urednik akcije „Blic fondacije“ – „Srce za decu“ rekao je da je cilj akcije „Blic fondacije“ – „Srce za decu“ da deca koja se rode sa oštećenim sluhom imaju normalan ţivot i pravilan razvoj, da se školuju, da se bave muzikom ili sportom i da u ničemu ne zaostaju za svojim vršnjacima. Da bi se postiglo potrebno je da se oštećenje sluha otkrije odmah po rođenju i zato je neophodno da svako porodilište ima aparat za proveru sluha kod novorođenčadi. Nauka i medicina su toliko napredovale da gluvost i nagluvost u razvijenim zemljama više nisu hendikep. Ako se dijagnoza uspostavi do trećeg meseca ţivota dete do polaska u školu moţe u potpunosti da rehabilituje sluh i da razvije govor i intelekt. Ovo je akcija od izuzetnog značaja za zdravlje naše dece, i zato pozivam sve ljude dobre volje da slanjem sms poruka na broj 2552 i uplatama na tekuće račune „Blic fondacije“ pomognu da u što kraćem roku svim porodilištima u Srbiji obezbedimo aparate za skrining sluha kod beba, rekao je urednik Perović.

Opremanjem svih porodilišta u Srbiji aparatima za rano otkrivanje problema sa sluhom kod novorodjenčadi Srbija će se pridruţiti drţavama koje već sprovode rani skrininig sluha. Lekari će biti u mogućnosti da već u prvih nekoliko dana po rodjenju deteta utvrde postoji li bilo kakav problem sa sluhom i na vreme organizuju adekvatnu terapiju. Time se pre svega detetu pruţa mogućnost da se određeni problem sa sluhom na vreme ispravi i omogući normalan i pravilan razvoj deteta.

Blic fondacija

S druge strane, zdravstveni sistem, ali i društvo u celini, dobijaju manji broj dece i njihovih porodica koje tokom ţivota imaju razvojne probleme zbog kasnog otkrivanja nagluvosti i gluvoće.