Društvo Srbija Vesti

Javni uvid i javna rasprava za Park prirode „Radan“ od 12. do 14. decembra u Medveđi, Lebanu, Bojniku, Kuršumliji i Prokuplju

U skladu sa članom 43. Zakona o zaštiti prirode, Ministarstvo zaštite životne sredine je obavestilo javnost o JAVNOM UVIDU I JAVNOJ RASPRAVI O NACRTU UREDBE O PROGLAŠENJU I STUDIJI ZAŠTITE PARKA PRIRODE „RADANˮ

Ovo područje prvobitno je proglašeno Uredbom Vlade RS 2017. godine i svrstano je u I kategoriju zaštićenog područja međunarodnog i nacionalnog, odnosno izuzetnog značaja, ukupne površine 41.312,66 ha.

U međuvremenu je Zavod za zaštitu prirode Srbije izvršio reviziju područja i dostavljanjem nove Studije o zaštiti Ministarstvu, pokrenut je postupak revizije zaštite ovog područja. Ministarstvo zaštite životne sredine pripremilo je nacrt nove uredbe, kojom se predlaže povećanje površine na 43.512,72 ha.

Nacrtom uredbe brdsko-planinsko područje centralnog dela južne Srbije, između gornjih tokova reke Kosanice i Jablanice, čiji središnji deo prostora ispunjava planinski masiv Radana, stavlja se pod zaštitu i proglašava zaštićenim područjem pod imenom „Radan”, kao prirodno dobro međunarodnog, nacionalnog, odnosno izuzetnog značaja i svrstava se u Ι kategoriju zaštite, kao Park prirode „Radan”.

Park prirode „Radan” stavlja se pod zaštitu radi očuvanja geološke, biološke i predeone raznovrsnosti, a naročito očuvanja raznovrsnih oblika vulkanskog reljefa; Lecko andezitskog masiva, najvišeg i najvećeg vulkanskog kompleksa u Srbiji (klisure: Velike Kosanice, Gajtanske reke, Borinske reke i Sokolov vis); hidroloških i hidrogeoloških pojava (bifurkacija Delivode); šumskih staništa na prelazu između kotlina i brdsko-planinskih terena na diseciranom reljefu sa komadima andezitskih stena refugijalnog karaktera, od pojasa zajednica vrbe i topole (Salici-Populetum albae), klimazonalnih zajednica sladuna i cera (Quercetum farnetto-cerris), termofilnih kitnjakovovih zajednica (Quercetum montanum moesiacum), kitnjakovo-grabovih zajednica (Querco-Carpinetum serbicum), mezofilnih bukovih šuma (Fagetum montanum moesiacum), reliktnih polidominantnih i osiromašenih šumskih zajednica sa mečjom leskom (Corylus colurna L.) i kavkaskom lipom (Tilia caucasica Rupr.) i zajednica javora i graba (Aceri-Carpinetum betuli) u kontaktnom delu između hrastovog i bukovog pojasa; staništa i populacije divlje flore (751 biljnom vrstom), a posebno mezijskih endemita (Pulsatilla montana ssp. bulgarica, Pastinaca hirsuta, Armeria rumelica i Sedum stefco); staništa i populacija divlje faune, posebno ptica (crna roda, orao kliktaš, suri orao, patuljasti orao, sivi soko, prdavac, buljina, leganj), sisara (endemične vrste makedonska voluharice i šarenog tvora), riba (potočna pastrmka, dvoprugasta uklija, potočna mrena, krkuša, klen, vijun i grgeč), vodozemaca i gmizavaca; karakterističnih prirodnih predela i kulturno-istorijskog nasleđa specifičnog po vremenu nastanka, stepenu očuvanosti i kulturnoj vrednosti. Područje Radana ne poseduje izraženi vegetacijski diverzitet. Među njima, najznačajnije su biljne zajednice koje se razvijaju na površini andezitskih stena i u njihovim pukotinama, a koje pripadaju provizorno opisanoj svezi Sedion stefco; staništa i populacija divlje faune, posebno ptica (crna roda, orao kliktaš, suri orao, patuljasti orao, sivi soko, prdavac, buljina, leganj), sisara (endemične vrste makedonske voluharice i šarenog tvora), riba (potočna pastrmka, dvoprugasta uklija, potočna mrena, krkuša, klen, vijun i grgeč), vodozemaca i gmizavaca; karakterističnih prirodnih predela i kulturno-istorijskog nasleđa specifičnog po vremenu nastanka, stepenu očuvanosti i kulturnoj vrednosti (zaštićeno nepokretno kulturno dobro „Caričin grad” /Justiniana prima/).

Park prirode „Radan”, nalazi se na teritoriji opština Kuršumlija, Bojnik, Lebane, Medveđa i grada Prokuplja.

Površina Parka prirode „Radan” iznosi 43.512,72 ha, od čega je u državnom vlasništvu 18.683,77 ha (42,94%), u privatnom vlasništvu je 24.816,47 ha (57,03%) i u crkvenom 12,49 ha (0,03%), od čega je u režimu zaštite I stepena 991,25 ha (2,28%), II stepena 6.250,99 ha (14,37%) i u režimu zaštite III stepena 36.270,48 ha (83,35%).

1. JAVNI UVID O NACRTU UREDBE O PROGLAŠENJU I STUDIJI ZAŠTITE PARKA PRIRODE „RADANˮ, ODRŽAĆE SE U TRAJANJU OD 20 DANA, OD 30. NOVEMBRA 2023. GODINE DO 19. DECEMBRA 2023. GODINE.

Nacrt uredbe o proglašenju Parka prirode „RADAN” i studija zaštite sa kartografskom dokumentacijom (u daljem tekstu: dokumenti o zaštiti), koje je na osnovu ovlašćenja shodno čl. 102. i 103. Zakona o zaštiti prirode izradio Zavod za zaštitu prirode Srbije, Beograd, biće izloženi na javni uvid svakog radnog dana od 10.00 do 13.00 časova u prostorijama Ministarstva zaštite životne sredine, Beograd, Omladinskih brigada 1, soba 668 i Zavoda za zaštitu prirode Srbije, Beograd, Japanska 35, kao i na sajtu Ministarstva zaštite životne sredine i Zavoda za zaštitu prirode Srbije.

Fizička i pravna lica mogu u toku trajanja javnog uvida, zaključno sa 19. decembrom 2023. godine, dostaviti u pisanoj formi primedbe na dokumenta o zaštiti Ministarstvu zaštite životne sredine: poštom ili na pisarnicu, sa naznakom PP „RADANˮ – Javni uvid o zaštiti, elektronskim putem na e-mail adresu: lidija.stevanovic@eko.gov.rs

JAVNA RASPRAVA O DOKUMENTIMA O ZAŠTITI održaće se u sledećim terminima:

12. decembra 2023. godine

• sa početkom u 13.00 časova u prostorijama opštine Medveđa, skupštinska sala, Ulica Kralja Milana 48

13. decembra 2023. godine

• sa početkom u 10.00 časova u prostorijama opštine Lebane, skupštinska sala, Ulica Cara Dušana 116

• sa početkom u 13.00 časova u prostorijama opštine Bojnik, sala Doma kulture, Trg Slobode 22

14. decembra 2023. godine

• sa početkom u 09.00 časova u prostorijama opštine Kuršumlija, opštinska sala, Ulica Peroleterskih brigada bb

• sa početkom u 12.00 časova u Prokuplju, u gradskoj skupštinskoj sali, Ulica Nikodija Stojanovića 2

U okviru javne rasprave biće razmatrane primedbe dostavljene tokom javnog uvida.

Javnu raspravu vodi Ministarstvo zaštite životne sredine.

U javnoj raspravi učestvuju fizička lica i predstavnici pravnih lica koji su podneli primedbe u pisanom obliku u toku trajanja javnog uvida, koji usmeno mogu obrazložiti podnete primedbe. O svakoj podnetoj primedbi obrađivač dokumenata o zaštiti javno iznosi svoj stav.

IZVEŠTAJ O IZVRŠENOM JAVNOM UVIDU I JAVNOJ RASPRAVI biće objavljen na internet stranici Ministarstva zaštite životne sredine i Zavoda za zaštitu prirode Srbije.

Nacrt Uredbe sa opisom granica i kartom možete pogledati ovde.

Studiju zaštite možete pogledati ovde.